O NÁS - KRMEŠÁKOCH

NIEČO O NÁS

Krmeš je malebná časť rovnako malebnej liptovskej obce Vlachy v blízkosti Liptovskej Mary. Tu žijeme, tu bývame, tu pestujeme bylinky, tu sú vyrábané naše prírodné bylinkové mydlá – Krmešáky. Aj keď…nebolo to vždy tak.

To, čo súvisí s terajším spôsobom nášho života spätého s prírodou, čo súvisí s výrobou prírodných bylinkových mydiel, prišlo na základe vlastného presvedčenia o potrebe životnej zmeny. Prišlo to postupne, prirodzene a nenápadne. Nebola to nevyhnutnosť, núdza, či povinnosť.  Bola to voľba.  Nebolo to nič vopred vymyslené, naplánované, nebol to žiadny termínovaný projekt, ktorý bolo potrebné stihnúť. Krmešáky nám do života akosi samozrejme priniesol život – tu, v Krmeši.

NIEČO O KRMEŠÁKOCH

Krmešáky sú v regióne Liptova prvé prírodné bylinkové mydlá vyrábané remeselným spôsobom.

Pridanou hodnotou Krmešákov sú bylinky z vlastnej produkcie. Sú pestované  u nás –na konci našej dedinky vedľa pasienkov a lúk, alebo sú zbierané na podhorských lúkach Liptova. Ich pestovanie, ručný zber, starostlivé sušenie v tmavej, prirodzene vetranej, drevom obloženej sušiarni a ohľaduplné skladovanie im zachováva ich vlastnosti, prirodzenú farbu a vôňu.

O bylinky, ktoré sa používajú na prezentovanie Krmešákov (dekoračné bylinky na papierových páskach mydiel),  je postarané osobitne. Sú starostlivo sušené, lisované, ručne upravované.

Ďalšou pridanou hodnotou sú papierové pásky na mydlách. Sú farbené, ale výhradne extraktmi z rastlín a plodov, aby nenarúšali synergiu prírodných surovín a materiálov……no áno,  je to kusisko „hodinárskej“ práce, ale je to niečo, čo poskytuje výnimočnosť, osobitý vzhľad a ponúka edukačnú hodnotu (mnohí si s Krmešákom v ruke pripomenú, ako niektoré bylinky vyzerajú… nuž, žije sa rýchlo a od prírody ďaleko).

Krmešáky sú mydlá a ich primárnou a samozrejmou úlohou je pokožku čistiť – jemne, šetrne a ohľaduplne, a to vďaka ich výhradne prírodnému zloženiu, ktoré pokožku nezaťažuje žiadnymi syntetickými látkami. Naopak, na základe vlastností jednotlivých prírodných surovín, z ktorých sú vyrobené, pozitívne podporujú fyziologické procesy kože, čo sa prejaví pri ich dlhodobom používaní.

Jemné vône Krmešákov, ktoré sa naplno rozvinú pri teplote vyššej ako je izbová (napríklad pod prúdom teplej vody, v sprche,…), zabezpečujú certifikované prírodné silice a éterické oleje, ktoré sú pri ich výrobe používané. Niektoré vône sú jednoznačné – bylinkové alebo s vôňou všeobecne obľúbených plodov,  iné sú vytvorené ako kompozícia viacerých silíc a éterických olejov.

Farebnú škálu Krmešákov tvoria zemité farebné tóny, ktoré mydlám odovzdávajú bylinky a ostatné prírodné zložky. Niektoré Krmešáky obsahujú drobné čiastočky byliniek – v mydlách plnia úlohu jemného bylinkového peelingu.

Darčekové balenia Krmešákov predstavujú ručne robené drevené krabičky, doplnené drevenými stružlinami, do ktorých sú Krmešáky vložené. Ako dekoračný prvok je použitá jutová textília.

Ten, kto má záujem o prírodné bylinkové mydlo na priame používanie (inak povedané:  z nákupu rovno na umývadlo, či do sprchy), má možnosť zadovážiť si u nás mydlo  vo variante „na mydlovničku“ – bez prezentačného prvku, len v prepravnom papierovom obale. Je potešiteľné, že ľudí, pre ktorých je používanie prírodných produktov, čo nezaťažujú ľudský organizmus, ani životné prostredie, pribúda….a nie len preto, že je to práve teraz „in“, že je to zaujímavé alebo pekné, ale z presvedčenia o nutnosti „návratu k prírode“.

Balenie Krmešákov rešpektuje ekologické princípy ohľaduplného správania sa k prírodným zdrojom. Recyklované a recyklovateľné materiály, prevažne z papiera, sú používané  aj pre potreby prepravy a prenosu mydiel.

NIEČO O HAVRÁNKE

Havránka – tak voláme malú útulnú prevádzkáreň, kde sú Krmešáky vyrábané.

Havránka sa nachádza v našej obci, priamo pod hrádzou Liptovskej Mary. Na mieste, ktoré má svoju špecifickú atmosféru, aj energiu. Keď kráčate ulicou k miestu, kde sa nachádza, pred Vami sa rozprestiera panoráma hrebeňov Západných Tatier. A keď Havránku opúšťate a výjdete z vchodu von, prvé, na čo Vám padne zrak, je neveľký kopec, ktorý akoby mal  Havránku pod svojou ochranu. Je to Havránok, nachádza sa na ňom archeoskanzen – územie starých  Keltov.

NÁŠ ZÁMER

Spôsob výroby Krmešákov, ich ručná finalizácia do posledných detailov a používanie byliniek z vlastnej produkcie sú procesy časovo náročné a výrobu kvantitatívne limitujú.

Na trhu sme nováčikovia. S ponukou a predajom našich produktov začíname v regióne Liptova, chceme sa zúčastňovať na podujatiach prezentujúcich remeslá a tiež pripravujeme prezentačné a predajné aktivity v rámci cestovného ruchu a turizmu na Liptove, ktoré budeme do praxe implementovať postupne.

Uchádzame sa o značku regionálny produkt Liptova a tak chceme naše výrobky aj prezentovať.

V ďalšej etape našej činnosti bude pripravený systém na zasielanie zásielok podľa objednávok aj pre záujemcov v rámci SR.

A ďalej sa uvidí…..podľa dopytu a  priazne terajších aj budúcich  priaznivcov Krmešákov.

Záujem o vlastné výrobky teší každého výrobcu. Nadovšetko si ho ceníme aj my a oplatíme ho našim ústretovým prístupom, kvalitnými výrobkami a riešeniami – ak budú potrebné – ktorých výsledkom, a tomu veríme, bude obojstranná spokojnosť.

 

Želáme Vám pekný a pohodový deň. Aj tie ďalšie.

Vaše Krmešáky

Nie sme e-shop ani kamenný obchod

  • objednaný tovar si môžete vyzdvihnúť v odbernom mieste,
  • všetko o objednávke a nákupe sa dozviete v obchodných podmienkach,
  • pre ďalšie informácie nás kontaktujte: