*** Vitajte na našich stránkach ***
0

Žiadne produkty v košíku.

O NÁS - KRMEŠÁKOCH

NIEČO O NÁS

Krmeš je malebná časť rovnako malebnej liptovskej obce Vlachy v blízkosti Liptovskej Mary. Tu žijeme, tu bývame, tu pestujeme bylinky, tu sú vyrábané naše prírodné bylinkové mydlá – Krmešáky –  prospešné pre ľudskú pokožku, ohľaduplné k prírode.

…nebolo to vždy tak. To, čo súvisí s terajším spôsobom nášho života spätého s prírodou, čo súvisí s výrobou prírodných bylinkových mydiel, prišlo na základe postupne nadobudnutého vlastného presvedčenia o potrebe životnej zmeny. Prišlo to postupne, prirodzene a nenápadne. Nebola to nevyhnutnosť, núdza, či povinnosť.  Bola to voľba.  Nebolo to nič vopred vymyslené, naplánované, nebol to žiadny termínovaný projekt, ktorý bolo potrebné stihnúť. Krmešáky nám do života akosi samozrejme priniesol život – tu, v Krmeši.

NIEČO O KRMEŠÁKOCH

Krmešáky sú v regióne Liptova prvé prírodné bylinkové mydlá vyrábané remeselným spôsobom.

 

 

Pridanou hodnotou Krmešákov sú bylinky z vlastnej produkcie. Sú pestované  u nás –na konci našej dedinky vedľa pasienkov a lúk, alebo sú zbierané na podhorských lúkach Liptova. Ich pestovanie, ručný zber, starostlivé sušenie v tmavej, prirodzene vetranej, drevom obloženej sušiarni a ohľaduplné skladovanie im zachováva ich vlastnosti, prirodzenú farbu a vôňu.

O bylinky, ktoré sa používajú na prezentovanie Krmešákov (dekoračné bylinky na papierových páskach mydiel),  je postarané osobitne. Sú starostlivo sušené, lisované, ručne upravované.

 

Ďalšou pridanou hodnotou sú papierové pásky na mydlách. Sú farbené, ale výhradne extraktmi z rastlín a plodov, aby nenarúšali synergiu prírodných surovín a materiálov. No áno,  je to všetko kusisko „hodinárskej“ práce, ale je to niečo, čo poskytuje výnimočnosť, osobitý vzhľad a ponúka edukačnú hodnotu (mnohí si s Krmešákom v ruke pripomenú, ako niektoré bylinky vyzerajú… nuž, žije sa rýchlo a od prírody ďaleko).

 

 

 

Krmešáky sú mydlá a ich primárnou a  samozrejmou úlohou je pokožku čistiť – jemne, šetrne a ohľaduplne, a to vďaka ich výhradne prírodnému zloženiu, ktoré pokožku nezaťažuje žiadnymi syntetickými látkami. Naopak, na základe vlastností jednotlivých prírodných surovín, z ktorých sú vyrobené, pozitívne podporujú fyziologické procesy kože, čo sa prejaví pri ich dlhodobom používaní.

Jemné vône Krmešákov, ktoré sa naplno rozvinú pri teplote vyššej ako je izbová (napríklad pod prúdom teplej vody, v sprche,…), zabezpečujú certifikované prírodné silice a éterické oleje, ktoré sú pri ich výrobe používané. Niektoré vône sú jednoznačné – bylinkové alebo s vôňou všeobecne obľúbených plodov,  iné sú vytvorené ako kompozícia viacerých silíc a éterických olejov.

 

 

 

Farebnú škálu Krmešákov tvoria zemité farebné tóny, ktoré mydlám odovzdávajú bylinky a ostatné prírodné zložky. Niektoré Krmešáky obsahujú drobné čiastočky byliniek – v mydlách plnia úlohu jemného bylinkového peelingu.

 

 

Exkluzívne darčekové balenia Krmešákov predstavujú ručne robené drevené krabičky, doplnené drevenými stružlinami, do ktorých sú Krmešáky vložené. Ako dekoračný prvok je použitá jutová textília.

Ten, kto má záujem o prírodné bylinkové mydlo na priame používanie (inak povedané:  z nákupu rovno na umývadlo, či do sprchy), má možnosť zadovážiť si u nás mydlo  vo variante „na mydlovničku“ – bez prezentačného prvku, len v prepravnom papierovom obale. Je potešiteľné, že ľudí, pre ktorých je používanie prírodných produktov, čo nezaťažujú ľudský organizmus, ani životné prostredie, pribúda….a nie len preto, že je to práve teraz  trendové,  že je to zaujímavé alebo pekné, ale z presvedčenia o nutnosti „návratu k prírode“.

Balenie Krmešákov rešpektuje ekologické princípy ohľaduplného správania sa k prírodným zdrojom. Recyklované a recyklovateľné materiály, prevažne z papiera, sú používané  aj pre potreby prepravy a prenosu mydiel.

NIEČO O HAVRÁNKE A O VÝROBE

Havránka – tak voláme malú útulnú prevádzkáreň, kde sú Krmešáky vyrábané.

Havránka – naša prevádzkareň na výrobu prírodných bylinkových mydiel  sa nachádza v našej obci, priamo pod hrádzou Liptovskej Mary. Na mieste, ktoré má svoju špecifickú atmosféru, aj energiu. Keď kráčate za pekného počasia ulicou k miestu, kde sa nachádza, pred Vami sa rozprestiera panoráma hrebeňov Západných Tatier. A keď Havránku opúšťate a výjdete z vchodu von, prvé, na čo Vám padne zrak, je neveľký kopec, ktorý akoby mal  Havránku pod svojou ochranu. Je to Havránok, nachádza sa na ňom archeoskanzen – územie starých  Keltov.

Priestory (výrobné, skladové, baliareň/ dekorovňa,…)  plne akceptujú požiadavky  podľa platných nariadení a noriem,  zariadenie výrobne zodpovedá remeselnému spôsobu výroby.

Ručný spôsob výroby mydiel metódou za studena, ktorý je k používaným prírodným surovinám ohľaduplný, ručná finalizácia našich produktov a ich dekorovanie prírodnými materiálmi,   bylinky z vlastnej produkcie … to všetko sú procesy časovo náročné a výrobu kvantitatívne limitujú – kapacita našej výroby je malá, ale vzhľad našich výrobkov je autentický a nezameniteľný.

 

 

Naša kancelária je v sídle firmy.

           Pracovno – spoločenské stretnutia a odbery objednaných produktov sa však odohrávajú v  neformálnej atmosfére – v našom odbernom mieste.

ČO SA PODARILO A O BLÍZKEJ BUDÚCNOSTI

Pre začiatok sme  Krmešáky – prírodné bylinkové mydlá chceli ponúknuť lokálne –  svoje dvojročné pôsobenie sme doposiaľ zameriavali prioritne na región Liptova a oblasť cestovného ruchu Liptova.

V úvode sme ponúkli  šesť druhov Krmešákov, ale našu ponuku sme  v zápätí rozšírili. Dnes ponúkame 14 druhov prírodných bylinkových mydiel na telo, tvár a ruky, ale aj na vlasy a vlasovú pokožku. Medzičasom sa rozrástla aj ponuka produktov v rámci našej „darčekovej služby“.

Na lokálnych prezentačných a predajných podujatiach, ktorých sa zúčastňujeme, už nezaznieva : „A ČO SÚ TO KRMEŠÁKY?“, ale „ AHA, SÚ TU KRMEŠÁKY!“ .

Potešujúce 😊.

Na začiatku nášho pôsobenia sme si povedali, že v rámci našich možností budeme reagovať na potreby zákazníkov a podľa toho modifikovať naše aktivity. A tejto filozofie sa chceme držať aj naďalej. Záujem o Krmešáky čím ďalej tým viac  zaznamenávame aj z iných regiónov Slovenska, preto chceme  zabezpečiť ich dostupnosť pre celé Slovensko. A nie len našou účasťou na remeselných, predajných  a prezentačných podujatiach.

… pripravili sme e – shop a veríme, že bude užitočný a že sa Vám bude páčiť 😊

A chystáme aj ďalšie mydlové produkty 😊

Našim stálym zákazníkom ďakujeme za priazeň a novým za záujem. Urobíme, čo bude v našich silách, aby Vám Krmešáky prinášali úžitok a potešenie.

                                                                                                                                                                                                          Vaše Krmešáky

Krmešáky – mydlá pre Vás

  • prírodné
  • bylinkové
  • kozmetické
  • autentické
  • z Liptova